Registracija prikolice u Srbiji

Registracija prikolice u Srbiji – Proces i potrebni dokumenti

Proces registracije prikolice u Srbiji može biti složen, ali uz odgovarajuće informacije, možete ga obaviti bez problema. Ako želite da vaša prikolica bude pravilno registrovana i spremna za korišćenje na srpskim putevima, važno je da pratite tačne korake i prikupite kompletnu potrebnu dokumentaciju.

Pre nego što započnete proceduru, prvo što treba da izvedete je tehnički pregled prikolice. Tokom tehničkog pregleda, vaša prikolica će biti pažljivo pregledana kako bi se osiguralo da ispunjava sve potrebne bezbednosne standarde. Nakon uspešno obavljenog tehničkog pregleda, dobijate potvrdu o tehničkoj ispravnosti koja je neophodna za dalji postupak registracije.

Kada prikupite sve potrebne dokumente, uključujući atest priključnog vozila, kupoprodajni ugovor, saobraćajnu dozvolu, uplatnice za takse i osiguranje, kao i ličnu kartu vlasnika, idete na šalter lokalnog MUP-a da podnesete svoju dokumentaciju. Tamo ćete dobiti plavi registracioni list, koji je ključan za validaciju registracije vaše prikolice.

Ne zaboravite, bez validne registracije, vožnja prikolice može rezultirati sankcijama. Zato budite sigurni da je vaš proces registracije tačno izveden, i uvijek proverite da li imate ažurirane osiguravajuće poente, kako biste bili potpuno pokriveni na putevima širom Srbije.

Zakonski zahtevi i potrebna dokumentacija

Pre nego što se upustite u proces registracije prikolice, morate razumeti sve zakonski zahtevi koji se odnose na ovu proceduru. Registracija prikolice u Srbiji zahteva prikazivanje određenih dokumenata i pridržavanje precizno definisanih koraka.

Obavezna dokumenta

Prvo, morate imati na raspolaganju obavezna dokumenta kao što su lična karta vlasnika prikolice i dokumenti poput Atesta, fakture, kupoprodajnog ugovora ili registracioni list iz MUP-a. Tehnički pregled je nezaobilazan deo procesa gde se izdaje potvrda o tehničkoj ispravnosti vaše prikolice.

Osim tehničkog pregleda, bitno je da platite sve takse i osiguranje prikolice. Nakon što je tehnički pregled završen, morate dostaviti popunjeni registracioni list iz tehničkog pregleda, MUP-ov plavi registracioni list (ako postoji), kopiju polise osiguranja, i overene primerke uplatnica. Za prikolice koje su prepravljene, preporučuje se pregled viših organa kako bi se osiguralo da sva dokumentacija bude u skladu sa zakonom.

Sledi pregled zakonskih zahteva:

  • Preko 63% prepravljenih vozila imaju problem sa zadnjim prepustom, što je zakonski dozvoljeno.
  • Cene za COC (Certificate of conformity) sertifikat se kreću između 6.000 dinara i 200 evra.
  • Maksimalna visina nadogradnje je 4000 mm pod uslovom da je visina od tla do vrha šasije manja od 4000 mm.
  • Preporučena dužina nadogradnje prema formuli: 50 mm ≤ A2-A1 ≤ 450 mm.

Registracija prikolice u Srbiji

Registracija prikolice u Srbiji je važan i neizbežan proces kako bi vaše vozilo bilo legalno u saobraćaju. Prvi korak u ovom postupku je tehnički pregled, koji potvrđuje tehničku ispravnost vozila. Važno je napomenuti da novi Pravilnik o tehničkom pregledu zahteva da se vozilo fotografiše iz svih uglova, što znači da prikolica mora biti čista i uredna pre dolaska na pregled. Nepotpuna dokumentacija može spriječiti obavljanje tehničkog pregleda auto prikolice, stoga je važno unapred se informisati o potrebnim dokumentima.

Tehnički pregled

Kao što je već napomenuto, tehnički pregled je ključni deo postupka registracije prikolice. Užurban život i bitne obaveze često mogu ometati da vozilo bude u potpunosti spremno za pregled. Agencija TP Holliday nudi tehnički pregled i registraciju vozila, uključujući online zakazivanje termina. Novo pravilo zahteva da prikolica bude fotografisana iz svih uglova kako bi se potvrdila njena ispravnost, a neuredno stanje i nečistoće mogu uticati na rezultat pregleda. Obavezno je temeljno očistiti prikolicu i ukloniti sve fizičke oštećenja pre tehničkog pregleda kako biste izbegli dodatne komplikacije.

Podnošenje dokumentacije

Nakon uspešnog tehničkog pregleda, sa popunjenim registracionim listom, uverenjem o tehničkoj ispravnosti, dokazom o osiguranju, taksi za registraciju i drugim potrebnim dokumentima, sledeći korak je podnošenje dokumentacije u MUP. Zakon o saobraćaju jasno propisuje da je registracija vozila obavezna, a vožnja bez produžene registracije kažnjava se. Postoji mogućnost plaćanja registracije na 12 mesečnih rata, što može olakšati finansijske obaveze. Takođe, TP Holliday nudi opciju osiguranja sa Covid-19 pokrićem za zdravstveno osiguranje, kao i saradnju sa AMSS-om za članske kartice pomoći na putu.

About the author